Mimarlığın Geleceği ve Dijitalleşme


Mimarlığın Geleceği ve Dijitalleşme

Etkinlik Saati: 10:00 – 17:00
Etkinlik Yeri: Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi FF Binası, FFB022 Amfi
Etkinlik Ücret: Ücretsiz
Kayıt: Zorunlu
Etkinlik Tarihi: 02.04.2024

Katılımcı Profili: İşverenler, Teknoloji Odaklı Girişimciler, Planlama Yöneticileri, Mimarlar, Danışmanlar, Yazılımcılar, Devlet Kurumları, Mali Yöneticiler, Proje Yöneticileri, Mühendislik Firmaları, Şehir Planlamacıları, Tesis Yöneticileri, Akademisyenler ve Öğrenciler

Çağımızda, mimarlık disiplini, teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte, kapsamlı bir dönüşüm süreci yaşamaktadır. Bu evrimsel süreç, tasarım ve inşaat süreçlerinin verimliliğini ve etkinliğini artıracak yeni araçların ve yöntemlerin bu alana entegrasyonunu zorunlu kılmaktadır. Özellikle, gelişen makine öğrenimi ve yapay zeka teknolojileri, mimarlık pratiğinin tasarım ve süreç yönetimlerine derinlemesine etki etmektedir. Geleneksel yöntemleri geride bırakarak yeniden tanımlamaktadır.
Bu akademik ve profesyonel etkinlik, Bilkent Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ev sahipliğinde gerçekleşecek olup, inşaat sektörünün söz konusu dönüşüm sürecinden nasıl etkilendiğini, hangi teknolojik yeniliklerin yaşandığını ve bu yeniliklerin sektöre nasıl entegre edildiğini ele almayı amaçlamaktadır.  Sektörün önde gelen uzmanları ile katılımcıları bir araya getirerek, yenilikçi teknolojileri tanıtmak, bunların uygulama alanlarını göstermek ve katılımcılara bu yeni paradigma içinde karşılaştıkları zorluklara yönelik alternatif çözüm yolları ve farklı bakış açıları sunmayı hedeflemektedir. Bu etkinlik, mimarlık ve inşaat sektörü profesyonelleri arasında bilgi alışverişini teşvik ederek, disiplinler arası bir diyalog ve işbirliği ortamı oluşturmayı hedeflemektedir. Türkiye'nin hem yerel hem de küresel arenada başarılı bir şekilde temsil edilen uzman konuşmacıların deneyimlerini dinlemek ve kendi deneyimlerini paylaşmak için 2 Nisan'da sizleri bekliyoruz.